Kınık Köyü

“Kınık Köyü” özellikle fotoğraf açısından ‘çömlekçilikle’ ünlüdür. Kınık, Bilecik‘e 40, Pazaryeri‘ne 7 kilometre uzaklıktadır.

Altına tür tezgâhla çalışan Kınık Köyü‘nün ve çömlekçiliğinin tam 100 yıllık bir geçmişi vardır. Bundan 100 yıl önce Bulgaristan’dan göç ederek Kınık‘a yerleşen bu köy halkının içinde ‘Şakir Türk’ adında bir çömlekçi ustasının bulunması nedeniyle köylüler yavaş yavaş bu işi kendilerine uğraş edinmişlerdir.

Köyde 1887 yılında bir tek olan ocak sayısı bugün 40′a kadar yükselmiştir. Kınık‘ta sabahleyin saat 6′da iş başı yapılmakta, saat 17′ye kadar çalışılmaktadır. Köy aynı zamanda çok verimli, bağlık bahçelik bir yerde kurulmuş olduğundan halkının geliri son derece iyi olan şanslı köylerimizden biridir.

Atölyeler evlerin girişine kurulmuştur. Evlerin arkasındaki geniş avlu, bağ – bahçeyle çevrilmiştir. Evlerin üst katlan oturma yeri olarak kullanılmaktadır. Atölyeler, evler ve bahçeler son derece temiz, bakımlı ve düzenlidir. Pencere, balkon ve avlular saksı çiçekleriyle donatılmıştır. Kınık belki de Türkiye’de yağ tenekelerinden saksılara rastlanmayan tek yerdir.

Kınık‘ta yapılan işlerde ağırlık saksılara ve ‘boduk’ yada ‘bocuk’ adı verilen testilere verilmiştir.çeler son derece temiz, bakımlı ve düzenlidir.

Not : Aynı zamanda ’9. Kınık Köyü Geleneksel Çömlekçilik Şenliği’‘Temmuz 2012′de yapılmıştır.

Bilecik – Kınık Köyü : 40 km (Yaklaşık 45 dakika)

Eskişehir – Kınık Köyü : 75 km (Yaklaşık 1 saat 10 dakika)

Bursa – Kınık Köyü : 90 km (Yaklaşık 1 saat 25 dakika)

İstanbul – Kınık Köyü : 280 km (Yaklaşık 3 saat 15 dakika)

Yazı ve Fotoğraflar : Nedim Kerem TÜRKEL 

 

 

Hakkında nedimkerem